Rättvis skatteprocess och Advokatsamfundet presenterar stor undersökning om förvaltningsprocessen

Årets undersökning bland Sveriges advokater visar på ett fortsatt lågt förtroende för förvaltningsdomstolarnas hantering av skattemål. Det råder fortfarande en signifikant skillnad i hur advokater bedömer att rättssäkerhet och klienternas processuella rättigheter tillvaratas i skatteprocesser i förhållande till andra domstolsprocesser i förvaltningsdomstolar.

I 2025 års rapport om förvaltningsdomstolarna, Skatteprocessen – har den blivit rättssäkrare?, gjord av Rättvis skatteprocess och Sveriges advokatsamfund, presenteras resultaten av en undersökning bland 763 advokater. Frågorna är samma som när motsvarande undersökning genomfördes år 2018, och årets resultat har jämförts med de från 2018, för att se om det har skett någon förändring.

Drygt sex av tio advokater som arbetar med skattemål bedömer att processen vid förvaltningsdomstolen fungerar dåligt, och lyfter särskilt fram tre orsaker: Brister avseende domars och besluts rimlighet och motivering, att målen sällan blir tillfredsställande utredda och att bevisvärderingen ofta inte får ett rimligt utfall.

En signifikant skillnad framträder i bedömningen mellan advokater som processar i skattemål och i övriga mål. Varannan advokat som hanterar andra mål än skattemål anser att domstolsprocessen fungerar bra, och betydligt färre anser att processen fungerar dåligt. Nästan två tredjedelar av respondenterna bedömer att det finns ett övergripande behov av förändring av hur svenska domstolsprocesser fungerar generellt. Bland advokater som processar primärt i förvaltningsdomstol är det mer än åtta av tio, och av advokater som processar i skattemål är det nio av tio advokater.

Resultatet av enkätundersökningen visar att processen i förvaltningsdomstolen inte har förbättrats. Detta trots ett gemensamt initiativ av Advokatsamfundet, förvaltningsrätterna och Skatteverket
2018–2019. Det råder fortfarande betydande rättssäkerhetsbrister i skatteprocessen i synnerhet. En tydlig slutsats av detta är att förvaltningsdomstolarna och processen alltjämt är i behov av reformer.

Läs rapporten här.

Läs reportage i Dagens industri här.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *